Износът на електроенергия расте към края на април, показват данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). В първите четири месеца на годината от страната са изнесени 1,56 млн. мегаватчаса електроенергия, което е с 23,7% повече спрямо 2017 година.
През първото тримесечие на годината износът се повишаваше с малко над 16 на сто.
Донякъде това повишение се дължи на спрения износ в началото на миналата година, когато студена вълна обхвана региона. Тогава, за да бъде защитена системата и доставките за българските потребители, Министерството на енергетиката за месец ограничи продажбата на ток извън страната.
От статистиката на ЕСО е видно още, че растящият износ забавя спада на производството на електроенергия, защото потреблението се свива.
От началото на годината до края на април намалението на вътрешното потребление се задълбочава и вече достига 6,5% до 13,7 млн. мегаватчаса. Производството също се свива - с 4,1% до 15,3 млн. мегаватчаса.
Основната част от тази електроенергия е произведена от базовите централи - 12,48 млн. мегаватчаса. Това обаче представлява намаление от 9,73%.
За сметка на това обаче обилните снеговалежи в началото на годината и последвалото снеготопене се отразява благоприятно на водните централи. Тяхното производство се повишава с почти 70% до 1,87 млн. мегаватчаса.


Експерти съветват къде и как да инвестираме през 2026
Откриха 100 метра бракониерски мрежи край Варна
За утре във Варна има обявен жълт код за силен вятър
Разпънаха 100-метрово българско знаме на брега на язовир във Варненско
Пенсионер в Балчик припадна чакайки еврото
Джон Болтън: Бих искал да знам плана за Венецуела
Джон Болтън: Мадуро наистина подправи изборите
Тръмп се усъмни в полезността на НАТО заради напрежението около Гренландия
Constellation Research: AMD, Intel и Nvidia имат различни роли на пазара
Constellation Research: Физическият AI е следващата възможност за трилион долара
VW и Porsche вкарват 500 000 коли в сервизите си
Най-добрата кола в света - това са претендентите
Продажбите на Nissan в Япония с рекорден срив от 32 години
BYD заложи на груба сила в ултралуксозния сегмент
Ще видим ли Кристиано Роналдо в „Бързи и яростни’’
Тежка катастрофа на "Орлов мост" в София, двама души са пострадали
Ефектите от участието на България в еврозоната ще са към края на годината
БСП за Венецуела: Противоречията между държавите се уреждат с дипломация и преговори
Тръмп: Венецуела ще прехвърли 30 до 50 млн. барела петрол на САЩ
Огромно количество стотинки постъпва в банките, хората носят с кофи